Dylemat przedsiębiorcy – kredyt czy leasing?

Wielu przedsiębiorców poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji lub chcących przynajmniej zdywersyfikować owe źródła, w domyśle ograniczyć do minimum wkład własny prędzej czy później staje przed wyborem, w którym pozostają dwie najrozsądniejsze alternatywy – albo kredyt, albo leasing.

Pytanie zasadnicze brzmi zatem, którą z powyższych alternatyw bardziej opłaca się wybrać?

Rozwiązanie dylematu

Na wstępie warto zaznaczyć na czym polega w ogóle różnica między oboma produktami.

W przypadku kredytu sprawa jest jasna, składamy wniosek o określoną ilość środków, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia otrzymujemy je w postaci gotówki za pośrednictwem której samodzielnie dokonujemy określonych inwestycji nabywając poszczególne dobra niezbędne w prowadzonej działalności na własność. Kredyt spłacamy regularnie przez określony czas w postaci rat, których wysokość zależna jest od kilku parametrów, m.in. wysokości kredytu, długości jego spłaty, itp.

Jak natomiast sprawa wygląda w przypadku leasingu? Otóż leasing charakteryzuje się tym, że korzystając z tej formy inwestycji dokonujemy bezpośrednio, bez konieczności nabywania określonego sprzętu bowiem w leasingu to właśnie dobro inwestycyjne (które w kredycie nabywamy za gotówkę) stanowi przedmiot umowy. Korzystając z leasingu wynajmujemy to dobro (maszyny, urządzenia, nieruchomości, itp.) na określony czas otrzymując w zamian prawo do jego użytkowania, za co wnosimy leasingodawcy comiesięczne, stałe raty leasingowe. Formalnym właścicielem przedmiotu leasingu przez cały czas obowiązywania umowy również pozostaje leasingodawca.

Czy takie rozwiązanie jest zatem opłacalne? Oczywiście, że tak. Nawet bardziej niż kredyt.

Korzyści z leasingu

Przede wszystkim porównując ze sobą oba produkty – leasing z punktu widzenia przedsiębiorcy wypada dużo atrakcyjniej bowiem daje mu o wiele więcej korzyści, zwłaszcza podatkowych. Wynika to z faktu, iż w przypadku leasingu wnoszone comiesięcznie raty leasingowe są wliczane w koszta uzyskania przychodu, a co za tym idzie – przedsiębiorca ma prawo do ulg podatkowych przysługujących mu na bazie obecnych przepisów.

Drugą, równie istotną kwestią przemawiającą na korzyść leasingu jest fakt, iż umowa tego typu nie obniża zdolności kredytowej firmy, tak więc przedsiębiorca nie musi się martwić, iż w razie potrzeby nie będzie miał możliwości ubiegać się o tradycyjny kredyt gotówkowy. Kolejną kwestią, o której należałoby wspomnieć przy okazji omawiania leasingu jest fakt, iż w zdecydowanej większości przypadków uzyskanie leasingu jest dużo prostsze niż ma to miejsce w przypadku kredytu, również pod względem formalności leasing jest rozwiązaniem o wiele korzystniejszym, mniej skomplikowanym i bardziej przystępnym, a to dla każdego przedsiębiorcy są bez wątpienia bardzo istotne elementy w procesie podejmowania decyzji odnośnie tego, z której opcji warto skorzystać.

Generalnie leasing stanowi dużo ciekawsze, dużo bardziej przystępne i dużo atrakcyjniejsze rozwiązanie niż tradycyjny kredyt. Decydujące są tu przede wszystkim przysługujące przedsiębiorcom ulgi z tytułu wnoszenia rat leasingowych, oraz dużo prostsza procedura zarówno jeśli chodzi o sam proces składania jak i rozpatrywania wniosku niż ma to miejsce przy kredycie gotówkowym. Dlatego jeśli polecać któreś z powyższych rozwiązań to zdecydowanie lepiej wypada w ogólnym rozrachunku leasing i nad tą opcją warto zastanowić się w pierwszej kolejności.

Sprawdź dostępne oferty leasingu >>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *